Domácí poloautomatický kávovar DeLonghi EC 860 M

Vyzkoušeli jsme za vás oblíbený domácí pákový kávovar DeLonghi EC 850 M jehož cena se na internetu pohybuje kolem sedmi tisíc korun, čímž patří do střední třídy – a to nejen cenou, ale i svými parametry.

Pákový kávovar s pohodlím automatického

K testování jsme si vybrali stříbrný kávovar DeLonghi EC 850 M s automatickou výrobou espressa, cappuccina i latte macchiata, který podle slov výrobce "kombinuje výhody pákových i automatických kávovarů".

DeLonghi EC 860 M je středně velký kávovar s lesklou povrchovou úpravou a bohatým příslušenstvím, které zahrnuje filtry na kávu, filtrační patronu na vodu, trysku na horkou vodu a plastovou nádobku na mléko.

Na první pohled vypadá kávovar poměrně robustně - aby také ne, vždyť jeho rozměry 30,5x26x32 cm a váha 7 Kg z něj dělají nerezového goliáše. Na kuchyňské lince proto zabere více místa, ale jelikož jde o pákový kávovar, jeho robustnost oceníte při prvním nasazením páky - díky své váze a rozměrům je kávovar stabilní a ani při nasazování a utahování páky s ním jen tak nepohnete.

Obsah balení a výbava kávovaru

Testovaná pákovka se pyšní velmi bohatým hardwarem, který mimo jiné obsahuje plochu pro nahřívání a odkládání šálků, odnímatelnou odkapávací mřížku a zásobník na 1 l vody. Součástí balení je také papírek na otestování tvrdosti vody, obrázkový návod na obsluhu i psaný návod s lehce lámanou češtinou, který si případně můžete stáhnout i z oficiálních stránek výrobce Delonghi.

Kávovar DeLonghi EC850 využívá zcela standardní pákový systém, který, díky použitým materiálům bez plastových součástí, tvoří kompaktní celek schopný připravit na domácí poměry velmi obstojnou kávu, respektive espresso. Při testování nás mile překvapila i rychlost, s jakou je kávovar schopen předehřát šálky – odpadá tím tak jedna z mála nevýhod domácích kávovarů – čekání na teplé hrnky.

Intuitivní ovládací panel

Některé kávovary disponují zbytečnými ovládacími panely s digitálním displejem, které však v mnoha případech uživatelům působí spíše potíže. DeLonghi EC850 je jiný – nemá totiž displej ani složité ovládání. Veškeré nápoje připravíte stiskem jednoho z šesti tlačítek umístěných v levé horní části kávovaru a to na základě velmi jednoduchého klíče - na jakou kávu máte právě chuť, takové tlačítko mačkáte.

My jsme postupně vyzkoušeli všechny – espresso, cappuccino, latte macchiato a pro dokreslení celkového pohledu na schopnosti kávovaru jsme ho nechali připravit i dvě kávy zároveň. Ve chvíli, kdy již máte přístroj vybalený, zbavený všech fólií, zapojený a propláchnutý, stačí do něj opravdu jen nalít vodu, nasypat kávu, přilít mléko (vše samozřejmě do příslušných nádobek) a zahájit přípravu nápojů. Žádné další nastavování není třeba. 

Kávovar Delonghi EC 860 M - ovládání               Kávovar Delonghi EC 860 M

Příprava Espressa v kávovaru DeLonghi EC850 M

Nejprve jsme se rozhodli ochutnat espresso, které nám kávovar vykouzlil za pod 30 sekund (výrobce uvádí méně než 22 vteřin, což víceméně odpovídá). Do průhledné plastové nádržky na vodu (v levé části přístroje) přišlo přibližně tři čtvrtě litru vody, což nám vydrželo na všechny kávy. Její vyjmutí i vrácení na místo se provádí prostým vysunutím a zasunutím bez nutnosti cokoliv otevírat nebo uzamykat. Na stejném principu mimochodem funguje i nádoba na mléko.

Po nahřátí šálku a páky jsme do ní vložili kávu San Remo namletou na espresso, udusali ji temperovačem (je součástí balení), nasadili páku a pohybem doprava ji lehce utáhli. Pak už stačilo stisknout tlačítko se symbolem jednoho espressa a za pár okamžiků jsme na stole měli vydatnou kávu s lehkou crémou, která byla chuťově vyvážená a neobsahovala téměř žádné lógrové stopy.

Patentovaný cappuccino program v praxi

Tento model kávovaru je vybaven patentovým systémem DeLonghi Cappuccino, díky kterému jedním stiskem připravíte cappuccino a latte macchiato. Za výhodu považujeme i systém automatického čištění, který umožňuje celou nádobku s mlékem vyjmout a umístit do lednice.

Po stisknutí příslušného tlačítka do většího šálku nejprve nateče mléko a po chvíli do něj kávovar napustí i kávu. Jelikož je stroj uzpůsoben k použití mleté kávy i E.S.E. podů, vyčistili jsme metličkou hlavu a otestovali obě varianty. V obou případech je káva připravena za méně než minutu a chuť je přibližně stejná – nevodová a na domácí kávovary střední třídy velmi dobrá.

Když se na hotové cappuccino a latte macchiato podíváme, jsme potěšeni konzistentní pěnou bez větších bublinek, kterou často nedostanete naservírovanou ani v mnoha kavárnách s profesionálními pákovými kávovary a rádoby baristou.

Čištění a údržba kávovaru

Delonghi EC 860 M

Ať už doma máte jakýkoliv kávovar, je nutné se o něj patřičně starat, aby se v průběhu let přístroj nezanášel, neměnil chuť kávy a v krajním případě se předčasně neporouchal.

Pravděpodobně nejdůležitější činností, kterou byste měli pravidelně v rámci údržby provádět, je odvápnění kávovaru. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění nádobky s mlékem a trysky. Po každém použití vyčistěte hlavu páky, což snadno provedete již zmiňovanou metličkou.

Náš verdikt

Kávovar nás vzhledem ke své velmi příznivé pořizovací ceně (okolo 7 000 Kč) mile překvapil. DeLonghi EC 860 M považujeme za jasný důkaz toho, že i s kávovary do deseti tisíc lze doma připravit dobrou kávu.

Vyzdvihnout bychom kromě ceny a kvality kávy měli i snadné ovládání, nenáročnou údržbu a fakt, že se tento domácí kávovar řadí do energetické třídy A (především díky tlačítku Stand-by). Kávovar DeLonghi EC 860 M můžeme s čistým svědomím označit za velmi dobrý kompromis vzhledem k poměru ceny a výkonu.

Zdroj fotografií: http://www.delonghi.com/

 

Sledujte RSS kanál této kategorie

Pošlete článek známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady o ochraně osobních údajů.