DeLonghi Magnifica S: káva se pro vás stane zavilostí

Pamatujete si, jak vám chutnal první šálek opravdu kvalitní kávy? Pravděpodobně nepamatujete. Pokud na lahodnou chuť opravdu dobré kávy nechcete zapomenout, pořiďte si kvalitní automatický kávovar. Rozhodně neprohloupíte. Sami jsme jeden v kanceláři vyzkoušeli a víme, o čem mluvíme. Všichni jsme „kafaři“ a příležitost přípravy kávy na automatickém kávovaru nás velmi nadchla. „Testovali jsme jako o život“ a za první měsíc padlo takové množství kávy, jako nikdy před tím. A jak si vedl kávovar? O tom se dočtete v naší „uživatelské recenzi“!

Zlatý střed s nadprůměrnou kávou

Jaký kávovar jsme vyzkoušeli? Do ruky se nám dostal automatický kávovar ECAM 22.110 SB od italské značky DeLonghi, který je také nazýván jako Magnifica S. Kávovar patří svým vybavením a cenou do „zlatého středu" mezi automatickými kávovary. Tento kávovar se vyrábí ve dvou provedeních – B (black) a SB (silver). Vybavení je v obou případech totožné. Doporučená cena, například na www.cesk.cz, je 10 990 Kč včetně DPH.

Dovážka kávovaru a obsah balení

Kávovar nám přivezli zabalený ve dvou „krabicích". Svrchní krabice byla z obyčejného kartonu (pravděpodobně ochrana kvůli převozu), vnitřní krabice představovala již klasický produktový obal. Kávovar uvnitř chránily dva robustní polystyrenové bloky a ochranná folie. Vybalení kávovaru bylo opravdu snadné a rychlé. Za necelé tři minuty jsme měli všechny potřebné součásti „na stole" a kávovar připravený na sestavení.

V krabici naleznete kromě kávovaru a jeho dalších součástí, také manuál a návod k použití v češtině, plastovou odměrku na mletou kávu a základní čisticí (dekalcifikační) prostředky.

Instalace a první spuštění: zbývá 5 minut k dokonalé kávě

Po vybalení, jsme se zaměřili na instalaci kávovaru a jeho první spuštění. Samozřejmě bez manuálu, protože se nikdo nechtěl pouštět do jeho studia. Nicméně složit dohromady jednotlivé součásti kávovaru je velmi intuitivní. Tedy až na čerpadlo, které musíte správně umístit do těla kávovaru. Jinak celá instalace proběhla bez jediného problému.

TIP: Pozor na ochranné folie!

Delonghi Magnifica S - zásobník kávyDůležité je odstranit ze všech částí kávovaru ochranné folie, které jsou nalepené i tam, kde byste je rozhodně nečekali. Poté se stačí řídit zdravým rozumem a umístit jednotlivé díly na své místo, kam patří. Pokud vám je nejde umístit zlehka, raději nahlédněte do manuálu. Nám šlo vše, jako po másle.
První spuštění je hračka. Kávovar jsme pro jistotu ještě jednou překontrolovali. Zdali všechny díly opravdu sedí, tak jak mají. Následně jsme doplnili do nádržky požadované množství vody (podle rysky) a kávovar zapojili do elektrické sítě. Zde jsme narazili na první problém. Napájecí kabel měří něco kolem 1 m a díky jeho délce jsme nebyli schopni kávovar zapojit do zástrčky. Jednoduché a levné řešení nabízí „prodlužovačka".

Po spuštění kávovaru jsme se řídili instrukcemi, které nám sám kávovar nabízel. Provedli jsme vše podle pokynů a kávovar se po chvilce sám vypnul. Po znovu zapnutí došlo k nahřání a kávovar se celý automaticky propláchnul a vyčistil horkou vodou. Tento proces trval několik desítek vteřin a opět nebylo třeba využívat návod.

TIP: Před prvním spuštěním si připravte nádobu, do které po čištění odteče horká voda. Nádobku umístěte jak pod trysky, tak i cappuccino systém.

Malý silák v přípravě kávy a cappuccina

Delonghi Magnifica S - detailPatříte-li k milovníkům espressa, stejně jako všichni u nás v kanceláři, tento malý silák vás určitě zaujme. Nejen že dokáže připravit lahodnou kávu, ale i příznivci cappuccina si přijdou na své. Připravit šálek lahodné kávy je otázka ani ne půl minuty. Stačí do mlýnku nasypat zrnkovou kávu (nebo do dávkovače dvě odměrky mleté kávy), navolit si sílu kávy, množství vody a stisknout tlačítko označené „jedním šálkem kávy – malé nebo velké espresso" (kávovar umožňuje přípravu také dvou šálků kávy zároveň).

Kávovar namele kávová zrnka (mlýnek si nechte nastavit u prodejce) a umletou kávu nadávkuje do centrální jednotky. Mletí kávy není hlučné, ale například v tiché kanceláři slyšet rozhodně bude. Za běžného provozu a ruchu, který v kancelářích bývá, se nejedná o nic dramatického.

Centrální jednotka umletou kávu stlačí (tolik k označení espresso) a poté přes ni pomocí čerpadla protlačí horkou vodu. Tento proces je přesně nastavený a načasovaný. Od něj se odvíjí výsledná chuť připraveného espressa, které vám z trysek vyteče do připraveného šálku.Spotřeba kávy je adekvátní ve vztahu k výsledné chuti. Jste-li navyklí na přípravu kávy „na český způsob", tedy na „turka", bude vám spotřeba kávy připadat rozhodně vyšší. Jak u kávy mleté, tak i zrnkové. Je to však daň za skvělou chuť espressa, kterou jsme neměli problém akceptovat.

TIP: Chcete-li si vychutnat pravou, nezměněnou chuť kávy, nejdříve připravte alespoň 10 šálků kávy nanečisto a nechte kávovar tzv. „zajet". Po těchto několika šálcích budete mít jistotu, že připravená káva má správnou chuť. Pokud nevíte, jak rozpoznat správně připravené a chuťově dokonalé espresso, doporučujeme přečíst článek o přípravě kávy.

Intuitivní ovládání a srozumitelná komunikace

K ovládání velmi stručně. Na úvod zdůrazňujeme, že DeLonghi ECAM 22.110 SB není funkcemi nabitý kávovar. Má vše, co by měl kvalitní kávovar mít, ale nic navíc. Připravíte si na něm „v pohodě" šálek skvělého espressa, případně dva, a také krémové cappuccino. U cappuccina to chce trochu zručnosti a zkušeností a výsledek vás mile překvapí.

Hlavní ovládací panel

Ovládání je intuitivní, vše probíhá na hlavním ovládacím panelu s displejem, který s vámi komunikuje prostřednictvím srozumitelných ikon, velkým ovládacím „kolečkem" a šesticí drobných tlačítek. Ovládací panel je pro uživatele přehledný a jednotlivá tlačítka jsou dobře vysvětlena ikonami.
V případě výskytu chyby, poruchy nebo jiné nestandardní situace vám kávovar oznámí, že něco není v pořádku a rozsvítí, v těchto případech červeně, příslušné ikony na displeji. Zde již přichází na řadu český návod k použití.

Používání kávovaru

Jelikož jsme kávovar nepoužívali pravidelně delší dobu, jednotlivé ikony jsme neměli zažité a tudíž v paměti. Proto svítí-li některá ikona, nebo jejich kombinace, je příhodné nahlédnout do manuálu, kde jsou příčiny velmi dobře a srozumitelně popsané. Odstranění je následně velmi rychlé a jednoduché. Většinou se jedná o nedostatek vody v nádržce nebo plný zásobník na vylouhovanou kávu.

Občas se nám také stávalo, především v případech, kdy jsme kávu připravovali z mleté kávy, že mletá káva nepropadla až k čerpadlu. Doporučujeme proto kontrolovat, zda mletá káva skutečně propadla a nezůstala v otvoru určeném na dávkování mleté kávy. Závažnější poruchy jsme za celou dobu využívání kávovaru nemuseli řešit. Kávovar fungoval skvěle.

Káva je skvělá, ale je třeba si zvyknout

Pokud pravidelně pijete instantní kávu, chuť espressa připraveného na automatickém kávovaru pro vás bude, řekněme překvapující až lehce zvláštní. Je potřeba si určitě zvyknout. Po několika šálcích pravého espressa se vaše chuťové buňky přizpůsobí a káva se pro vás stane závislostí. Espresso z toho kávovaru je opravdu dobré, oříškově hnědé s krémovou pěnou, která vydrží takřka po celou dobu pití kávy. Jednoduše řečeno espresso, na které nezapomenete. Samozřejmě, je to jenom káva, ale rozhodně skvělá!

Designově skvělý, konstrukčně však nepřesvědčil

Kávovar DeLonghi Magnifica S - ovládáníVzhled a konstrukční řešení jsme si nechali takřka na konec, protože jsou to pro nás nejméně důležité parametry. Nicméně i přes to musíme říci, že Magnifica S patří k designově povedeným kávovarům. Především pro svůj dominantní ovládací panel a pochromované drobné doplňky, které dodávají kávovaru osobitý charakter. Vzhledem se hodí do takřka všech interiérů, ať už kuchyně nebo kanceláře. My jsme nejvíce ocenili z této oblasti kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Kávovar patří k těm menším a není problém pro něj najít místo i v menší kuchyňce, nebo jej případně dle potřeby přenášet.

Co naopak považujeme za mínus, jsou materiály, ze kterých je kávovar a jeho součásti vyrobený. Plasty nepůsobí příliš odolně, stejně tak, jako drobné pochromované doplňky – např. cappuccino tryska. Zároveň nesmíme zapomenout zmínit, že plasty na sebe dobře navazují, nikde nejsou viditelné mezery a všechny díly a součásti do sebe skvěle zapadají. Jak obstojí v delším časovém horizontu, se uvidí.

Doplňování, údržba, čištění – snazší to být nemůže

Mnozí výrobci zapomínají na standardně prováděné úkony, jako je například údržba a doplňování, a kladou uživatelům kávovaru do cesty složité mechanizmy, které jednoduché činnosti velmi znepříjemňují. Magnifica S je naštěstí výjimkou. Doplňování, například vody, nemůže být snadnější. Nádobka na vodu se dobře vyndává i doplňuje. To samé platí o sběrné nádobce na vylouhovanou kávu. Vše jde jednoduše vyprázdnit, doplnit a vyčistit.

Čistění je také snadné. Tak, jak se kávovar sestavuje po rozbalení, lze rozebrat pro čistění. Kávovar jsme umývali vodou (nebo speciálními čistícími přípravky), pomocí hadříku a houbičky. Čistění je snadné a celý kávovar lze vyčistit za několik minut (10 – 15 minut -podle doby, po kterou byl nečištěný).
Kávovar je jinak vybaven samočisticím systémem, který zajistí, že se před každým použitím (většinou po spuštění nebo po delší době nečinnosti) automaticky propláchne horkou vodou. Opět je třeba připravit si nádobku, do které horká voda odteče. Čas do času je třeba provést dekalcifikaci, kterou kávovar zvládne naprosto sám. Stačí spustit dekalcifikační program podle návodu.

Verdikt

Delonghi Magnifica S - automatický kávovarKávovar DeLonghi ECAM 22.110 SB je skvělý pomocní jak do kanceláře, tak i do domácnosti. Testovali jsme jej v plném kancelářském provozu a rozhodně obstál. Bez poruch a problému zvládnul po celou dobu připravovat takřka 20 – 25 šálků kávy denně.

Kávovar zvládli obsluhovat i „neználci", kteří kávu na automatickém kávovaru připravovali poprvé. To samé platí o čistění a údržbě. Nic složitého. Za cenu, za kterou je tento kávovar dostupný, nabízí mnoho - tedy alespoň podle nás. Má vše, co lze od kávovaru této třídy očekávat. Připravené espresso je chutné a dáte-li si záležet na pravidelné údržbě, jeho chuť bude vždy skvělá. Magnificu S doporučujeme všem, kteří chtějí malý kávovar s velkým potenciálem.

Na druhou stranu musíme uznat, že pro opravdové „fajnšmekry" tento kávovar není. Má své mouchy a výbava bude pravděpodobně pro některé z vás nedostatečná. Pokud tedy patříte do této skupiny, poohlédněte se raději po výkonnějším a vybavenějším kávovaru. DeLonghi takové kávovary nabízí, ale připravte se, že budou v jiné cenové relaci, než Magnifica S.

Klady kávovary

  • Jednoduché, intuitivní ovládání
  • Snadná a rychlá příprava kávy
  • Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
  • Cappuccino systém

Zápory kávovaru

  • Krátký napájecí kabel
  • Plastové tělo a chatrně vyhlížející chromové doplňky
  • Občas špatně průchodný dávkovač mleté kávy
  • V tichém prostředí je kávovar, především při mletí kávy, mírně „hlučnější"
  • Vyšší spotřeba kávy (ve srovnání s přípravou kávy bez pomoci kávovaru)

Zdroj fotografií: http://www.delonghi.com/

Sledujte RSS kanál této kategorie

Pošlete článek známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady o ochraně osobních údajů.