Automatický kávovar DeLonghi ESAM 5500

Plánujete koupi nového kávovaru? Nevíte, který je pro vás ten nejlepší? Je jedním z vyvolených kávovar DeLonghi ESAM 5500 úspěšné řady DeLonghi PERFECTA? Přinášíme nekompromisní recenzi, která vám o tomto kávovaru řekne vše, co potřebujete vědět.

V této recenzi vám představíme jeden z kávovarů úspěšné řady DeLonghi PERFECTA. Tato řada je vyráběna od roku 2009 a přináší modely zaměřené na nový trendy design. Nenabízí však pouze atraktivní vzhled, ale také jedinečný systém pro přípravu lahodné a velmi kvalitní kávy. Model DeLonghi PERFECTA ESAM 5500, na který jsme se v recenzi zaměřili, je kromě jiného, vybaven také mlékovkou na přípravu kávových specialit.

DeLonghi PERFECTA ESAM 5500Delonghi ESAM 5500 - nahřívání šálků

Automatické kávovary tohoto typu jsou vyráběny ve dvou základních provedeních. Ve sněhově bílé a černé barvě. Obě barvy jsou vyvedené ve vysokém lesku a působí velmi luxusním dojmem. Model ESAM 5500 je vybaven digitálním displejem v českém jazyce, aktivní nahřívací plochou na hrníčky, zabudovaným mlýnkem na kávu a mlékovkou pro přípravu mléčných specialit. Svou velikostí sice nepatří k nejmenším kávovarům a zabere tedy více místa, ale o to větší má možnost na vaší kuchyňské lince vyniknout. Doporučená cena tohoto kávovaru je necelých 25 000 Kč vč. DPH.

Delonghi ESAM 5500 - manipulaceTestovaný kávovar

Námi vybraný kávovar DeLonghi PERFECTA ESAM 5500 je sněhově bílého provedení. Není proto možné si jej nevšimnout. Působí sebejistým a dominantním dojmem. Luxusní lesklé provedení ještě více podtrhuje jeho již tak výrazné tvary. Konstruován je velmi svědomitě a pečlivě. Vše perfektně sedí a doléhá, konstrukce je pevná, bez zbytečných maličkostí náchylných k ulomení. Kávovar působí kompaktně bez sebemenšího náznaku nekvalitního zpracování.

Základní balení

Součástí základního balení je samozřejmě návod v českém jazyce. Ten je obsažen v základní dokumentaci výrobce. Je jednoduchý, přehledný a srozumitelně napsaný. Dále je v balení vložena základní čistící chemie na odstranění vodního kamene z kávovaru.

Instalace a první spuštění

První krok

Prvním krokem, na který bychom neměli po vybalení kávovaru z krabice v žádném případě zapomenout, je odstranění ochranných fólií. Následně překontrolujeme všechny součásti kávovaru, především jejich správné uložení, a kávovar můžeme zapnout.

Druhý krok

Při spuštění vám kávovar nabídne na svém velkém displeji volbu jazykové verze, se kterou s vámi bude následně komunikovat. Zvolíme požadovaný jazyk a jediným stisknutím funkčního tlačítka naši volbu potvrdíme. Ihned poté se kávovar sám vypne.

Třetí krok

Před prvním ostrým uvedením do provozu musíme kávovar napustit vodou, jinak nám své spuštění neumožní. Nasadíme proto na příslušné místo trysku na horkou vodu a hned poté kávovar naplníme studenou vodou. Přesně dle instrukcí, které nám kávovar dává. Po napuštění vyčkáme několik vteřin, než se kávovar nahřeje.

Čtvrtý krok

Poté se celý propláchne a následně je připraven k použití. Celý tento proces je velmi rychlý a jednoduchý. V podstatě se obejde bez jediného nahlédnutí do návodu.

Možnosti kávovaru

Kávovar DeLonghi PERFECTA ESAM 5500 především umožňuje přípravu kávy vynikající chuti. Pro přípravu lze využít jak zrnková káva, tak i mletá káva. Co je však na kávovaru nejzajímavější, je mlékovka určená na přípravu mléčných a kávových specialit a systém IFD, který umožňuje jednoduchou a rychlou přípravu Cappuccina nebo Café Latte. Za zmínku také stojí i integrované počítadlo vydaných porcí, které vám přesně ukáže, kolik kávy spotřebujete.

Ovládání kávovaruDelonghi ESAM 5500 ovládání

Ovládací panel je velice jednoduchý, přehledný a intuitivní. To samé platí pro programování funkcí, které kávovar nabízí. Pokud se podíváme detailněji na centrální panel, k dispozici máme šestici tlačítek, která jsou rozmístěna po stranách panelu. Za zmínku stojí především tlačítka se symboly jednoho nebo dvou šálků. Těmito tlačítky volíme přípravu jednoho, případně dvou šálků kávy najednou. Vrchní část panelu pak zabírá kvalitní dvouřádkový displej a spodní části dominuje nepřehlédnutelné tlačítko označené symbolem kávových zrnek, které umožňuje individuální nastavení síly kávy. Na výběr je pět variant síly kávy. Zároveň tímto tlačítkem můžeme nastavit, zda kávu připravujeme ze zrnkové kávy nebo z kávy předem umleté. Kolem tohoto tlačítka je umístěn otočný ovladač určující „velikost" kávy. K dispozici máme čtyři standardní přednastavené varianty a jednu programovatelnou variantu s názvem „MOJE KÁVA".

Příprava kávy v testovaném kávovaru

Nejdříve si navolíme, jakou kávu si chceme připravit. Veškeré nastavování probíhá na ovládacím panelu. Máme-li nastavenou velikost a sílu kávy, stiskneme tlačítko pro přípravu kávy. My jsme zvolili standardní sílu i velikost a přípravu ze zrnkové kávy. Po stisku tlačítka se první rozeběhl mlýnek, který umlel kávová zrna. Zde je nutno podotknout, že například model ESAM 6620 nebo ESAM 6700 je při mletí znatelně tišší. Rozhodně ale nelze říci, že by to byl zásadní rozdíl, který ubírá na kvalitě námi testovaného kávovaru.

Funkce předpaření ovlivňuje chuť kávy

Jakmile byla kávová zrna patřičně namleta, kávovar přešel k dávkování kávy do centrální jednotky. V centrální jednotce kávovar stlačí kávu přesně určenou silou, která zaručí, že výsledná káva bude kvalitní a lahodná. Po napěchování kávy přichází na řadu čerpadlo, jež nastřikuje horkou vodu. Nejprve do šálku nakape pár kapek kávy a poté se samo vypne. Jde o přesně nastavený režim předpaření, který rozhoduje o výsledné kvalitě a chuti kávy. Tímto režimem je vybavený každý kvalitní automatický kávovar. Po několika vteřinách začalo čerpadlo opět pracovat. Do připraveného šálku začala vytékat oříškově hnědá káva a po místnosti se rozvinula její plná a velmi příjemná vůně.

Vliv správného mletí kávy

Abychom si byli jisti, že káva bude chutná, je dobré kontrolovat kvalitu namleté kávy. Jak jsme psali výše, kvalita a chuť kávy závisí na několika faktorech. Jedním z nich je právě kvalita namletí. Jde v podstatě o jednu z mála věcí, kterou v procesu přípravy kávy na automatickém kávovaru můžeme více ovlivnit. Je-li tedy mletí nastaveno příliš hrubě, káva přichází o svou typickou chuť, vůni a sílu. Na druhou stranu, je-li však příliš jemná, získá nepříjemně nahořklou chuť. Je proto velmi dobré, když si mlýnek necháte nastavit a seřídit již pří koupi kávovaru. Proškolenému personálu by seřízení nemělo zabrat více než pár minut. Například personál v prodejně CESK je na podobné úkony proškolen a připraven. Jde o běžnou praxi.

NÁŠ TIPPřed samotnou přípravou kávy si nahřejte hrníček. Pro tento účel je kávovar vybaven i předehřívací plochou na hrníčky. Na toto mnoho laiků zapomíná. Nechce-li čekat na nahřání na plotýnce, napusťte jej horkou vodou a poté vytřete do sucha.

Příprava cappuccinaPříprava cappuccina

Kávovar umí připravit nejenom kávu, ale díky mlékovce také cappuccino. Příprava cappuccina není o moc složitější než příprava kávy. S přípravou cappuccina jsme začali od nádobky na mléko. Tu jsme před prvním použitím důkladně propláchli a pak do ní nalili mléko. Podle návodu jsme odstranili trysku na páru a na její místo nasunuli mlékovku. Kávovar pípnutím oznámí, že o mlékovce ví a je připravena k použití. Na posuvníku mlékovky jsme zvolili typ mléčné pěny na cappuccino a stlačili jsme tlačítko. Do šálku se okamžitě nalévá bohatá pěna, která je dopuštěna kávou. Jakmile je příprava cappuccina u konce, stiskem tlačítka CLEAN mlékovku propláchneme. Ta je následně připravena k uložení třeba do lednice na další použití. Perfektní a naprosto jednoduché.

Doplňování

Jistě není od věci, zastavit se také u doplňování. Zdaleka ne všichni výrobci pochopili, že běžné procesy, které při práci s kávovarem vykonáváte, by měli být co nejjednodušší a dobře dostupné. Je dobře, že ESAM 5500 má všechny násypnice jednoduše dostupné, a to bez zbytečně velkých a složitých krytů. Největší výhrou je nádobka na vodu. Tento tak jednoduchý úkon, jakým je doplnění vody, se může pro leckoho stát noční můrou. Ne u tohoto modelu. Nádobka na vodu je dobře přístupná a jednodušší způsob odejmutí a nasazení si nedokážeme představit.

Čištění a údržba kávovaruAutomatický kávovar DeLonghi ESAM 5500

Kávovar je vybavený systémem alarmů, které upozorňují na možné chyby a závady. Může jít například o docházející vodu nebo otevřená dvířka zásobníků. Důležité je především hlídání a připomínání odvápnění kávovaru. Alarm, který má tento úkol na starosti, vás vyzývá dle nastavení tvrdosti vody na nutné provedení této údržby. Při upozornění stačí nalít dekalcifikační roztok a spustit automatický cyklus proplachu. Více není třeba. Také údržba mlékovky je velmi snadná. U tohoto kávovaru postačí po použití mlékovky nezapomenout stlačit tlačítko CLEAN. To aktivuje systém proplachu, který celým systémem mlékovky prožene proud horké páry a vody, který zajistí důkladné vyčištění.

Závěrečné hodnocení

Kávovar je velmi atraktivní. Nejen svým vzhledem, ale také možnostmi funkcemi, které nabízí. Díky luxusnímu vzhledu se hodí spíše do domácností, lepších kanceláří nebo barů. Jeho ovládání je velmi intuitivní a jednoduché a ani na údržbu není složitý. Celý provoz lze obsáhnout i bez jediného nahlédnutí do návodu (což však v žádném případě nedoporučujeme!). Oproti konkurenčnímu modelu ESAM 6620 nebo ESAM 6700 je sice hlučnější, ovšem jeho cena je také nižší a tyto dva modely patří k absolutní špičce. Celkově jsme s tímto kávovar velmi spokojeni a jeho nákup můžeme vřele doporučit.

Zdroj fotografií: http://www.delonghi.com/

Sledujte RSS kanál této kategorie

Pošlete článek známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady o ochraně osobních údajů.