Degustace kávy aneb jaký zážitek nabízí coffee tasting?

Podobně jako se staly příjemnou společenskou příležitostí degustace vína, do popředí se dnes dostávají také degustace kávy, neboli coffee tasting (také coffee cupping). Degustování patří mezi základní metody, které při hodnocení kvality kávy používají profesionálové z řad nákupčích, baristů a prodejců kávy.  V zahraničí již velmi oblíbená příležitost k setkání s podobně naladěnými milovníky kávy si postupně nachází své stoupence i u nás.

Coffee tasting představuje celkové zhodnocení senzorických vlastností vzorků kávy, připravených za stejných podmínek. Coffee tasting dnes nabízejí různé kavárny a bary, lze z něj udělat zajímavou příležitost pro formální i neformální společenské setkání. Profesionální coffee tasting bývá také součástí kávového cateringu. Jednou z výhod degustace kávy je, že ji lze velmi snadno zrealizovat i na „neprofesionální“ úrovni přímo doma.

Coffee tasting může konečně odpovědět na otázku jaká káva vám opravdu chutná. V řadě případů jsme schopni pouze říci, že nám určitá káva chutná nebo nechutná, degustace kávy pomůže odhalit proč tomu tak je, a jaké aspekty kávy jsou pro nás osobně nositeli příjemné chuti.

Techniky coffee tastingu

Způsobů jak lze realizovat degustaci kávy je hned několik, k nejzákladnějšímu způsobu degustace patří tzv. cupping, tedy jednoduše zalévání (ideálně) čerstvě namleté kávy horkou vodou ve skleničkách a následná ochutnávka a zhodnocení. Degustace ale může být pro řadu milovníků kávy příjemnější pomocí tradičních technik jako je vakuum pot, french press nebo příprava espressa pomocí kávovaru.

Degustace espressa

Při profesionální degustaci se k přípravě espressa používá pákový kávovar, který umožňuje snadno ochutnávat jednotlivé druhy kávy. Ideálním doplňkem k němu je jednoporcový mlýnek, který namele správné množství kávy, velkou pozornost je dobré věnovat optimální hrubosti mletí i pěchování kávy do páky. Kvalitní kávovar je vhodný i k domácí degustaci, nabízí možnost jak degustovat jeden z nejoblíbenějších způsobů přípravy kávy.

Připravená espressa z jednotlivých vzorků kávy se hodnotí podobně jako víno, nejdřív si přivoníme, zamícháme, na lžičku nabereme kávu společně s pěnou a jedním „srknutím“ vše nasajeme, to je důležité z hlediska detailní analýzy chuťových vlastností daného vzorku kávy.

Co se hodnotí?

  • Vůně namleté kávy (fragrance): hodnotíme vůni ideálně čerstvě namleté kávy ještě před přípravou nápoje
  • Aroma zalité kávy/espressa (aroma): hodnocení aroma po zalití kávy horkou vodou a odstátí, nebo hodnocení aroma hotového espressa
  • Chuť (taste) a její tři složky: acidita, tělo, příchuť

Acidita je žádoucí vlastností kávy, je to určitý pocit suchosti či trpkosti, je cítit zejména pod okrajem jazyka a na zadní straně patra. Určitou roli v ní hraje kyselost kávy, acidita je zdrojem ostré a jasné kvality kávy. Bez dostatečné acidity má káva plochou a nevýraznou chuť.

Tělo představuje pocit, který má káva ve vašich ústech, je spojeno s charakteristikami, jako je viskozita, těžkost nebo bohatost. Například indonéské kávy mají větší tělo než kávy z Jižní a Střední Ameriky. Pokud vám připadá obtížné hodnotit tělo, přidejte do kávy mléko, kávy s těžším tělem si zachovají chuť i v případě, že jsou naředěny.

Příchuť zahrnuje specifické charakteristiky chuti kávy, které lze přirovnat k jiným ingrediencím. Mezi žádoucí příchutě patří například karamelová, čokoládová, zemitá, ovocná, oříšková, kořeněná, nebo sladká.

Co potřebujeme k degustaci kávy?

Abychom mohli realizovat coffee tasting, potřebujeme neotevřená balení nemleté a čerstvé kávy (speciální odrůdy nebo fairtrade káva), při jedné degustaci je optimální ochutnat asi 5 až 10 vzorků kávy. Podle toho jakým způsobem chceme kávu připravovat, si nachystáme i další pomůcky jako jsou skleničky, hrnečky, lžičky, varná konvice, nebo french press.

Pro zdařilý domácí i profesionální coffee tasting je ideální opravdu kvalitní kávovar, který umožní specifickým druhům kávy plně rozvinout aspekty jejich chuti a aroma. Chcete-li uspořádat vlastní degustační espresso párty, vyberte si v kategoriích automatické kávovary nebo pákové kávovary.

Sledujte RSS kanál této kategorie

Pošlete článek známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady o ochraně osobních údajů.